Jak sadzić truskawki?

Aktualnie w wielu truskawkowych gospodarstwach trwa sadzenie. Do tego celu wykorzystuje się sadzonki gołokorzeniowe,  typu frigo lub WB. Podczas sadzenia tego typu materiału szkółkarskiego, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Które szczegółowo przedstawiono i omówiono na poniższym filmie.

Przygotowanie sadzonek

Sadzenie truskawek typu frigo nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed sadzeniem przygotuj każdą sadzonkę, jeśli system korzeniowy jest zbyt długi, przytnij korzenie odcinając najwyżej 30% długości. Każde mechaniczne naruszenie struktury korzeni wiąże się z zagrożeniem, w momencie kontaktu z zainfekowaną glebą.  Wszystkie sadzonki  truskawek, można moczyć przez 5-10 minut w preparatach poprawiających ukorzenienie, może to być na przykład Humik w stężeniu 0,3%.

Głębokość sadzenia

Kolejna zasada dotyczy głębokości sadzenia. Cały system korzeniowy powinien być umieszczony w glebie, jednocześnie stożki wzrostu nie powinny być przysypane. Korona powinna być widoczna w całości ponad poziomem gleby. Kolejna bardzo ważna zasada dotyczy sposobu umieszczenia korzeni sadzonki. Powinny być umieszczone w pionie, każde podwinięcie korzeni wiąże się ze słabszym i wolniejszym ich rozwijaniem. Po posadzeniu należy podlać rośliny wodą, najlepiej za pomocą systemu kropelkowego. 

Kiedy sadzić truskawki

Terminy sadzenia oraz zbioru poszczególnych typów sadzonek truskawki przedstawione są w tabeli.

Czym sadzić truskawki?

Do sadzenia, gołokorzeniowych sadzonek truskawek. Można użyć specjalnie do tego celu zaprojektowanego sadzaka. Dzięki któremu łatwo i szybko wprowadzamy, do gleby system korzeniowy sadzonych roślin.

Sadzak zamówisz w sklepie internetowym www.wpolu.pl

Sadzonki truskawek różnych odmian, do kupienia u Boryny.

Materiał pochodzi ze strony www.borynaplant.pl

Tabela pochodzi, z czasopisma Jagodnik numer 1 (47) styczen 2019, z artykułu ; „Typy i rodzaje sadzonek truskawki cz II
– sadzonki doniczkowane”, autor: Albert Zwierzynski ,Agro Wsparcie,strona 30