Akademia Uprawy Truskawki we Wrocławiu

Akademia Uprawy Truskawki

Akademia Uprawy Truskawki we Wrocławiu jest organizowana od 2014 przez wydawcę portalu jagodnik, i firmę Osadkowski SA. W dniu 16 marca 2019, konferencja odbyła się po raz kolejny, gromadząc na sali ok. 150 plantatorów truskawki z rejonu dolnego śląska i okolic. W konferencji swą ofertę prezentowało 18 firm,  dostarczających środki do produkcji truskawki.

Wykłady na Akademii Uprawy Truskawki

W czasie wykładów plantatorzy mogli posłuchać, o najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnieniach i problemach w uprawie czerwonych owoców. Przekazano wiele cennych informacji oraz zaleceń, niezwykle istotnych przed nowym sezonem wegetacyjnym który właśnie się rozpoczął.

Podczas Akademii Uprawy Truskawki, miałem przyjemność wygłosić prezentację na temat technik przygotowania cieczy roboczej do zabiegów ochrony i nawożenia dolistnego truskawek. W czasie prezentacji wskazywałem że jednym z najważniejszych elementów jest wykonanie chemicznej analizy wody. Którą to analizę można wykonać w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej, zlokalizowanej w naszym rejonie. Przekazując wodę do chemicznej analizy należy zlecić wykonanie badanie takich parametrów jak pH, EC, makroskładniki, mikroskładniki bor i HCO3-.

Jeśli potrzebuje opracowania zaleceń modyfikacji wody do fertygacji lub zabiegów ochrony i nawożenia dolistnego to proszę wyślij mi wyniki korzystając z ZADAJ PYTANIE.

W uprawie truskawek, analiza chemiczna wody to podstawa

Gdy już dokonamy oceny jakości wody na podstawie chemicznej analizy, można przystąpić do jej modyfikowania, w tym celu przydatne okazać się mogą nowe adiuwanty. Optymal soft LpH to nowy adiuwant zawierający azot i fosfor, dzięki zastosowaniu niewielkiej dawki 50-150 ml na każde 100 l wody, obniżamy pH, oraz poprawiamy lepszą przyczepność składników i substancji do blaszki liściowej.

Kolejnym nowym adiuwantem jest Optymal Fim, zapobiega znoszeniu kropel podczas zabiegów, powoduje lepsze przyczepienie się kropli do powierzchni, zapobiega odbijaniu i spływaniu kropel, oraz pozostawia dostępne substancje i składniki na dłużysz czas.

Optymal Max Soil, to adiuwant dedykowany tylko do zabiegów wykonywanych przy pomocy herbicydów doglebowych zrejsterowanych w danej uprawie. Dzięki Optymal Max Soil ciecz robocza dłużej utrzymuje się w wierzchniej warstwie gleby i działa dłużej, podnosząc skuteczność działania substancji aktywnych.

To tylko kilka z zagadnień omawianych podczas wystąpienia na Akademio Uprawy Truskawki we Wrocławiu. Więcej o Akadamio Uprawy truskawki we Wrocławiu oraz pełną galerię zdjęć zobaczyć można na stronie www.jagodnik.pl

Podczas konferencji Akademia Uprawy Truskawek we Wrocławiu  

Podczas spotkania przekazywałem zgromadzonym plantatorom truskawek wiele cennych informacji dotyczących przygotowania cieczy roboczej.


Dr Paweł Krawiec z Horti Team zaprezentował biologiczne metody ochrony truskawki i maliny przed szkodnikami  

Problem reedukacji zachwaszczenia w uprawie truskawek omawiał dr hab. Jerzy
lisek prof. IO w Skierniewicach  

O podstawowych zasadach fertygacji w uprawie truskawek mówił dr hab.
Zbigniew Jarosz w UP w Lublinie 

Kolega Szymon Kamiński z firmy Bio Agris, prezentował programy poprawy
jakości truskawki jakie stosował we własnym gospodarstwie.