Roboty do zwalczania chwastów, czy to w ogóle możliwe?

Roboty towarzyszą człowiekowi w wielu aspektach życia, ale czy można zbudować robota do zwalczania chwastów ? Czy maszynie można powierzyć tak banalne zadanie, jakim jest odchwaszczanie?

Amerykańska firma Franklin Robotics zmierzyła się z tym zagadnieniem i stworzyła automatycznego robota do usuwania chwastów z powierzchni gleby. Urządzenie waży  zaledwie 48 uncji  ( 1,38 kg ) i ma wymiary 12 na 12 na 8 cali. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, przystosowane do pracy na małych powierzchniach np. ogrodach przy domowych czy rabatach kwiatowych.

Urządzenie jest zasilane z baterii ładowanych słonecznie, porusza się automatycznie. Dlatego jego praca jest cicha i samodzielna.  Producent sprzedaje robota do chwastów cenie 300 dolarów, zaś wysyłki są możliwe od maja 2019 tylko na terenie USA.

A jakie jest moje zdanie…?

Zastanawiam się czy zmodyfikowane i odpowiednio przystosowane urządzenia mogło by automatycznie usuwać chwasty z plantacji truskawek? Czy konstruktorzy i specjaliści od robotyki stworzyli by urządzenie dopasowane do charakteru pracy na plantacji truskawek. Tak aby chwasty były usuwane z plantacji, bez jakiejkolwiek szkody dla roślin uprawnych.

Pewnie to jest przyszłość jaką ze sobą niesie automatyzacja i robotyzacja która również rozwija się w sektorze rolniczym. Aktualnie zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu na temat robota do usuwania chwastów, a jeśli potrzeba więcej informacji zapraszam do obejrzenia strony producenta.