Antraknoza – groźna choroba truskawek, – komunikat ze strony doradcajagodowy.pl

Antraknoza truskawki, to jedna z groźniejszych chorób, porażających te małe krzewinki. Na stronie www.doradcajagodowy.pl, można przeczytać o znaczeniu i szkodliwości tej choroby na plantacjach truskawek. W komunikacie znajdują się szczegółowe informacje, na temat sprzyjających warunków w jakich zachodzi infekcja. Oraz zapoznać się z agrotechnicznymi możliwościami, zwalczania antraknozy w uprawie truskawki. W artykule wymieniono środki ochrony roślin, zarejestrowane do zwalczania antraknozy.


Obecne warunki pogodowe (silne wiatry i wysoka temperatura) oraz nawadnianie deszczowniami, sprzyjają rozwojowi bardzo groźnej choroby grzybowej truskawki- antraknozy (Colletotrichum acutatum). Grzyb ten rozwija się w temperaturze 20-25 st C, przy wysokiej wilgotności gleby i powietrza. Zarodniki grzyba do wnętrza tkanek roślinnych dostają się wraz z wodą poprzez uszkodzoną epidermę. Do uszkodzeń takich może dochodzić np. w czasie silnych wiatrów, podczas których liście, pędy czy kwiaty wzajemnie się o siebie ocierają bądź są uszkadzane przez drobiny materii podrywane przez wiatr. Patogen po infekcji bardzo szybko rozprzestrzenia się wewnątrz tkanek roślinnych, chociaż początkowo może nie dawać widocznych objawów. Po pewnym czasie objawia się w postaci zamierania części bądź całych roślin.

Więcej informacji na temat antraknozy, można znaleźć w najnowszym komunikacie na stronie www.doradcajagodowy.pl, lub klikając w obrazek.