Zabiegi agrotechniczne w okresie okołokwitnieniowym, – komunikat ze strony www.doradcajagodowy.pl

Okres kwitnienia truskawek, to najważniejszy czas w kształtowaniu plonu. Jakość, ilość i trwałość owoców swój początek, bierze w okresie kwitnienia. Dlatego wszystkie zabiegi jakie wykonuje się w tym czasie na plantacji truskawki. Mają szczególne znaczenie w budowaniu plonu. O jakich zabiegach agrotechnicznych, w uprawie truskawki, warto pamiętać w okresie okołokwitnieniowym. Można przeczytać w najnowszym komunikacie na stronie www.doradcajagodowy.pl


W większości rejonów odnotowuje się pełnię kwitnienia odmian wczesnych oraz fazę wybijania i rozsypywania się kwiatostanów u odmian średniowczesnych.

Odmiany średnio-późne i późne pozostają w fazie intensywnego wzrostu wegetatywnego. Zmienne warunki pogodowe ostatnich dni, które po fali przymrozków przyniosły kilkudniowe upały z temperaturą sięgającą 28 °C, powodują wystąpienie stresu termicznego i spowolnienie wydajności fizjologicznej. Aby zniwelować ujemny wpływ tych niekorzystnych warunków pogodowych należy wykonać odpowiedni zabieg wspomagający.