Fertygacja truskawek, w projekcie – „Truskawki w tunelach”

8 maja 2019, w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza, Kozacka Truskawka odbyły się warsztaty praktyczne w ramach projektu „Truskawki w tunelach”. Projekt realizowany jest przez wydawcę portalu jagodnik.pl i firmę Haygrove, przy współpracy z partnerami. Jest to projekt, w ramach którego postawiono, 5 pojedynczych tuneli foliowych. W których posadzono 20 wczesnych odmian truskawek, w dwóch systemach uprawowych. Więcej na temat projektu „Truskawki w tunelach”, można przeczytać klikając w link na portalu jagodnik.pl.

26 marca 2019 na podwyższonych zagonach, ściółkowanych czarną folią posadzono truskawki odmiany „Flair” w tym celu użyto sadzonek typu MWB. W czasie sadzenia roślin, zanurzono ich system korzeniowy w wodnym roztworze preparatu HUMIK, w tym celu na 100 l wody, dodano 0,4 l preparatu zawierającego unikalny kompleks mineralno-organiczny. Celem zastosowania preparatu HUMIK w czasie sadzenia roślin, było zapewnienie im lepszego startu na początku wzrostu i rozwoju. Aby młode rośliny rozbudowywały system korzeniowy, dlatego preparat HUMIK, był jeszcze trzy krotnie podawany za pomocą fertygacji bezpośrednio w strefę korzeniową. Aby zapewnić młodym roślinom dobry wzrost i rozwój, niezbędne jest zbilansowane i optymalne żywienie. W tunelu foliowym, nawożenie odbywa się za pomocą fertygacji, która jest sterowana komputerowo, zaś za podawanie i dozowanie pożywki odpowiada mieszalnik nawozowy. W pierwszych okresie po posadzeniu do fertygacji podawano nawóz FERTYGOLD LpH 12-42-8, który posiada wysoką zawartość fosforu, niezbędnego do wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. Wraz z nawozem FERTYGOLD LpH 12-42-8, aplikowano nawóz Calfert Berry Duo, czyli podwójnie schelatowane mikroelementy. A całość uzupełniał siedmiowodny siarczan magnezu. W drugim cyklu fertygacyjnym wykorzystano nawóz Yara Liva Calcinit, czyli klastyczną rozpuszczalną saletrę wapniową. Aby zapewnić dostępność, wapnia już od samego początku wegetacji. Wapnia, który jest istotnym pierwiastkiem w czasie budowy systemu korzeniowego. Gdy truskawki już rozbudowały system korzeniowy i rozpoczęły tworzenie masy liściowej, do fertygacji podawano nawóz FERTYGOLD 20-20-20 który wzbogacano kompleksem mikroelementowym Calfert Berry Duo, oraz wspomnianym siarczanem magnezu. Zapewnienie zrównoważonego nawożenia, miało na celu szybki wzrost i rozwój masy liściowej przed okresem kwitnienia. Co drugi cykl nawodnieniowy aplikowana była  saletra wapniowa. Gdy rozpoczął się okres wzrostu i rozwoju owoców, zastosowano nawóz FERTYGOLD 15-5-30, aby zapewnić optymalny i odpowiedni wzrost owoców. Nadal kontynuowano podawanie saletry wapniowej, co drugi cykl fertygacyjny.


Program fertygacji, truskawki odmiany ”Flair” uprawianej w tunelu foliowym.

1 kwietnia 2019 Humik 5 l/ha

9 kwietnia 2019 Yara Liva Calcinit

13 kwietnia 2019 FERTYGOLD LpH 12-42-8 + Calfert Berry Duo + siarczan magnezu siedmiowodny.

16 kwietnia 2019 Yara Liva Calcinit

19 kwietnia 2019 FERTYGOLD LpH 12-42-8 + Calfert Berry Duo + siarczan magnezu siedmiowodny.

23 kwietnia 2019 Humik 5 l/ha

25 kwietnia 2019 FERTYGOLD 20-20-20 + Calfert Berry Duo + siarczan magnezu siedmiowodny

27 kwietnia 2019 Yara Liva Calcinit

30 maja 2019 Yara Liva Calcinit

2 maja 2019 25 kwietnia 2019 FERTYGOLD 20-20-20 + Calfert Berry Duo + siarczan magnezu siedmiowodny

5 maja 2019 HUMIK 5 l/ha


Cały program fertygacji truskawki, można pobrać lub wydrukować klikając w link obrazka.

Zapraszam na portal jagodnik, na którym znajduje się obszerna relacja, z praktycznych warsztatów projektu „Truskawki w tunelach”

Chcesz dowiedzieć się więcej? To obejrzyj wideo, na którym wyjaśniam dokładnie aspekty prowadzonego programu fertygacji w tunelowej uprawie truskawek.

Źródło, jagodnik.pl