Temperatura na plantacji truskawek.

Panujące obecnie upały i wysoka temperatura, powodują suszę a z drugiej strony zwiastują burze, ulewne opady deszczu czy grad, które mogą być destrukcyjne dla roślin i ich owoców. Często obawiamy się tych zjawisk pogodowych a i wysoka temperatura może stanowić poważne zagrożenie dla plantacji, truskawki posadzonej na podwyższonych zagonach wyścielonych czarną folią. Przeprowadziłem bardzo łatwy i szybki test umieszczając czujnik zwykłego termometru na czarnej folii, gdy słońce było wysoko na nieboskłonie. W warunkach, kiedy temperatura powietrza wynosiła około 30ºC, to na czarnej folii termometr wskazywał 15ºC więcej, czyli 45 ºC! Sytuacja miała miejsce na plantacji odmiany „Harmony”
powtarzającej owocowanie. Rośliny były posadzone około sześć tygodni temu, zatem w tym momencie sadzonki znajdowały się w fazie intensywnego wzrostu wegetatywnego. Musimy sobie uświadomić, że białko roślinne ulega destrukcji tak samo jak białko zwierzęce w temperaturze 40ºC.

Kontrola temperatury, na powierzchni czarnej folii.

Jak zatem wesprzeć rośliny w tym trudnym okresie wysokich temperatur? Po pierwsze stosujmy nawozy krzemowe w zabiegach pozakorzeniowych. Ten pierwiastek tworzy ochronną warstwę krzemionki, która wzmacnia roślinę. Krzem tworzy na powierzchni rośliny, cienką warstwę krzemionki, która jest dużym wzmocnieniem tkanek okrywających. Kolejnym ważnym składnikiem jest wapń, który powinien być aplikowany przez cały sezon wegetacyjny bezpośrednio w strefę korzeniową, oraz pamiętajmy o wapniu w zabiegach dolistnych. Gdyż nawożenie po za korzeniowe i fertygacja, to kluczowe elementy w tworzeniu jakości i trwałości owoców.

Kontrola temperatury, w strefie korzeniowej.

Oprócz nawozów stosowanych, celem wzmocnienia truskawek przed wysokimi temperaturami, należy zastosować wyścielanie słomą. Odpowiednia warstwa słomy powinna znajdować się w międzyrzędziach. Trzeba ją również rozłożyć na zagonie, na folii lub na agrowłókninie tak, aby odizolować materiał ściółkujący od promieni słonecznych. Jak wiadomo czerń przyciąga promienie i tym samym bardzo się nagrzewa. Wpływa to na podwyższenie temperatury pod materiałem a nawet temperatury samej bryły korzeniowej, co może doprowadzić do uszkodzeń systemu korzeniowego. Dlatego należy kontrolować temperaturę, jaka występuje bezpośrednio na zagonie oraz pod folią. W przyszłości warto się zastanowić czy do tego typu nasadzeń nie użyć folii czarno-białej i nie położyć zagonów z białą folia skierowaną ku górze.

Rozkładanie dodatkowej warstwy słomy, na powierzchnię zagonów i pomiędzy nimi.
Termometr wskazywał wartość 45 ºC.
Starajmy się kontrolować temperaturę na plantacji truskawek.