Przędziorek chmielowiec na plantacji truskawek

Przędziorek Chmielowiec to szkodnik, który żeruje na wielu gatunkach roślin uprawnych a między innymi na truskawce. Trzeba wiedzieć, że przędziorek chmielowiec potrafi się przenosić na inne rośliny, dlatego bardzo ważny jest monitoring tego, co dzieje się na naszych plantacjach. Aktualnie jest słonecznie, sucho i upalnie, ta pogoda bardzo sprzyja rozwojowi tego szkodnika. Samica potrafi złożyć około 100 jaj  a w tych warunkach przędziorek chmielowiec potrzebuje od kilku do kilkunastu dni aby przejść rozwój z jaja do formy dorosłej. Potencjał rozwoju jest przepotężny i w bardzo krótkim czasie możemy mieć milionową populację szkodnika na plantacji truskawek. Powyższa sytuacja stanowi realne zagrożenie dla wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin a w konsekwencji dla ilości i jakości naszych plonów.

Uszkodzenia jakie powoduje przędziorek chmielowiec, można zaobserwować na górnej stronie blaszki liściowej.

Aby zapobiegać takim przypadkom oczywiście musimy stale doglądać naszych roślin i zwracać uwagę na każde niepokojące zmiany. Po drugie zniechęcamy przędziorka poprzez zastosowanie krzemu, który wzmacnia liście i tym samym utrudnia mu wysysanie z rośliny soku komórkowego. Warto wspomnieć o biologicznej metodzie zwalczanie szkodnika poprzez sprowadzenie na plantację naturalnych wrogów przędziorka, jakimi są dobroczynkowane żywiący się tymi roztoczami. Ostatnią metodą jest zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Należy pamiętać o tym, że obecnie trwa zbiór owoców a kolejne rwania następują niemal codziennie. W tych okolicznościach musimy bezwzględnie przestrzegać zapisów etykiety preparatu, nie nadużywać liczby zabiegów i ilości jeśli chodzi o dawkę na 1 hektar plantacji jak również wybierać preparaty z najniższym okresem karencji. Jeśli liczba przędziorka chmielowca nie przekracza progu ekonomicznego zagrożenia i możemy wyznaczyć inny termin ochrony, to rozważmy wykonanie zabiegu w nieco późniejszym terminie.

Przędziorek chmielowiec widoczny gołym okiem na spodniej stronie blaszki liściowej.

Podsumowując, po pierwsze zwracamy uwagę na warunki pogodowe i prowadzimy lustrację plantacji. Będziemy wtedy w stanie ocenić czy pojawił się przędziorek chmielowiec. Następnie stosujemy krzem, który wzmacnia odporność roślin, próbujemy wprowadzić naturalnych wrogów przędziorka  a w skrajnych przypadkach stosujemy chemiczne środki ochrony roślin z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o zabezpieczaniu roślin przede wszystkim przed sezonem i po sezonie, ponieważ w trakcie zbiorów nie mamy zbyt wiele czasu i możliwości aby uchronić nasze plantacje przed tym groźnym szkodnikiem.

Chcesz zobaczyć przędziorka chmielowca na liściu truskawki? Kliknij w link aby zobaczyć krótki film z życia truskawki i przędziorka. Który na swoim profilu na Facebooku opublikował Barter Gronecki – OtoRolinik. Nagranie wykonano pod mikroskopem, w dniu 7 czerwca 2019.

Film udostępniony dzięki uprzejmości Bartka Groneckiego – Oto Rolnik.