Jagodowe Mistrzostwa Świata w lubelskim słońcu – www.latozborowkami.pl

Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezentacja producentów malin. Polacy obronili tytuł, który wywalczyli w ubiegłym roku w Warce. Mistrzostwa Honorowym Patronatem objęły światowe organizacje plantatorów International Blackcurrant Association, International Blueberry Organization oraz Prezydent Miasta Lublina Pan dr Krzysztofa Żuk. Obok turnieju plantatorów rozegrany został jagodowy turniej z udziałem drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13). Cała impreza była wielką promocją owoców jagodowych, umiejętność współpracy i lubelskiego słońca.

Jedyna taka impreza na świecie. Turniej został rozegrany w piątek 14 czerwca na boiskach treningowych Areny Lublin. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszytskie reprezentacje zdobyły tyle samo punktów (3 mecze, 1 zwycięstwo – 1 remis – 1 porażka). O zwycięstwie drużyny plantatorów malin zadecydował najkorzystniejszy bilans bramkowy. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny truskawek, czarnej porzeczki i borówek.

Oto wyniki wszystkich rozegranych meczów (każdy z każdym):

Truskawki – Maliny 2:1
Borówki – Porzeczki 0:4
Porzeczki – Truskawki 1:1
Maliny – Borówki 0:0
Borówki – Truskawki 3:2
Porzeczka – Maliny 1:6

To już kolejny wspólny projekt. Widać duże zaangażowanie całej branży owoców jagodowych w to żeby być razem i aby promować swój produkt. Zawody są przykładem tego jak można współpracować. Wspólnie pokazujemy konsumentom z jaką pasją produkujemy. Każdego dnia zachęcamy do konsumpcji. Korzyścią jest dobre samopoczucie, zdrowie i uroda. To jest czas na polskie superowece!

powiedział Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Drużyna malin

Reprezentację producentów malin wystawia Lubelszczyzna. 75% krajowej produkcji malin pochodzi z plantacji w naszym regionie, Lubelskie jest jednym w największych producentów malin na świecie. Jest to też region w Polce z największą liczbą dni słonecznych w roku.
Trenerzy: Damian CzarnotaCezary Ziółkowski. Menadżer: Paweł Krawiec.

Mistrzostwa łączą w świadomości wielu ludzi fakty, czym bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej owoców jagodowych potrzebujemy w diecie

mówi Cezary Ziółkowski, trener reprezentacji producentów malin, który od lat uprawia maliny w sercu Lubelskiego Zagłębia Malinowego i pasjonuje się piłką nożną.- Marzy mi się, aby Mistrzostwa Jagodowe zintegrowały środowisko malinowe i zmobilizowały maliniarzy do wspólnego działania przez cały rok – dodaje Czarnota.

Promujemy filiżankę owoców jagodowych w sezonie zbiorów. Codziennie. Poszerzamy rynek, jakbyśmy poszerzali bramkę. Łączą nas pasje i odpowiedzialność za wynik. Rośne popularność naszych owoców wśród konsumentów. Są to owoce wybitnie zdrowe i wartościowe

powiedział Paweł Krawiec, menadżer drużyny malinowej, naukowiec, praktyk, doradca, międzynarodowy ekspert rynku malinowego.- W przypadku malin dochodzi tradycja, niejednego z nas babcia leczyła sokiem malinowym, a dziadek opowiadał bajkę popijając nalewkę malinową. Nasze owoce jagodowe to naturalne źródło antyoksydantów. Codziennie pomagają nam równoważyć rozwój cywilizacji, rosnącą ilość tego co zbędne i szkodliwe dla nas – dodaje Krawiec.

Drużyna truskawkowa

Drużynę wystawili plantatorzy z regionu Płońska i Czerwińska nad Wisłą, największego w Polsce zagłębia produkcji truskawek. Kapitan Szymon Kamiński. Grający Selekcjoner: Adam Borzęcki. Trener – dr Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, naukowiec od lat pracujący w tematyce owoców jagodowych, w szczególności w truskawce. Grający rzecznik prasowy – Albert Zwierzyński, doradca, prywatnie również plantator.

Widać rosnące zainteresowanie naszymi owocami. Powstaje w naszym środowisku wiele inicjatyw, których wspólnym celem jest promocja owoców jagodowych

mówi Szymon Kamiński, kapitan reprezentacji producentów truskawek.Na boisku jest tak jak codziennie w polu, olbrzymie znaczenie ma pogoda. Przy takiej temperaturze, wygra ten kto potrafi lepiej rozłożyć siły – dodaje Kamiński.

Drużyna borówkowa

Reprezentację producentów borówki stworzył Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA), z dużym udziałem plantatorów z Lubelskiego. Kapitanowie: Artur SzymańskiKazimierz Wasiak. Menadżer: Ireneusz Komorowski.

– Nie licytujemy, który owoce jest lepszy. Tworzymy drużynę, która ma wspólny cel

mówi Kazimierz Wasiak, plantator z 15-letnim stażem, kapitan reprezentacji plantatorów borówki.

Plantatorzy owoców jagodowych wyznaczają nowy poziom producenckiej dojrzałości. Stawiamy na współpracę, codzienne wspieramy wspólną ofertę dla konsumentów –

mówi z zadowoleniem Ireneusz Komorowski, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.


Drużyna porzeczkowa
Międzynarodową reprezentację producentów porzeczek wystawia Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek. Stowarzyszenie reprezentuje branżę i promuje walory porzeczki. Polska jest największym na świecie jej producentem i najważniejszym eksporterem. Odpowiadamy za ponad połowę światowej produkcji czarnej porzeczki (53%). Kapitan: Zbigniew Chołyk. Menadżer: Piotr Baryła.

Skład polskiej drużyny plantatorów wzmocnili Jens Holme Pedersen, President International Blackcurrant Association (Dania), Florent Baillard, V-ce President IBA (Francja) oraz plantator Michael Bullinger (Niemcy).

Zachęcamy wszystkich by codziennie spożywali filiżankę świeżych polskich owoców jagodowych. Dadzą one energię i złagodzą upały. Dla wspólnej idei bawimy się razem
mówi Piotr Baryła, plantator porzeczek z ponad 20-letnim doświadczeniem, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i w-ce prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (IBA).
– To bezprecedensowa współpraca ludzi z branży. Połączyła nas chęć promowania porcji świeżych polskich owoców jagodowych i uprawiania sportu. Dobre nawyki żywieniowe i aktywny styl życia dla wszystkich, do najmłodszych pod seniorów. Polskie owoce jagodowe to bomba witaminowa. Zachęcamy wszystkich by codziennie spożywali filiżankę świeżych polskich owoców. Dadzą one energię i załagodzą upały – dodaje Ba​ryła.

Razem można sięgać po mistrzostwo

To już kolejny wspólny projekt. Widać duże zaangażowanie całej branży owoców jagodowych w to żeby być razem i aby promować swój produkt. Zawody są przykładem tego jak można współpracować. Wspólnie pokazujemy konsumentom z jaką pasją produkujemy. Każdego dnia zachęcamy do konsumpcji. Korzyścią jest dobre samopoczucie, zdrowie i uroda. To jest czas na polskie superowece!

powiedział Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Idea organizacji Mistrzostw powstała w roku 2018 podczas realizacji kampanii „Lato z borówkami”.